November 14, 2018

2014 Awards

2014 District 10 Awards & Honors

 

All-Star Game Most Valuable Players: J.R. DiSarcina (East- Barnstable Post 206); Brian Dwyer (West - Rockland Post 147)

Al Warren (Bridgewater Post 203): 30+ years of service; David Seropian (Brockton Post 35): 30+ years of service; Vincent Murray, (Hingham Post 120), 30 years of service

Pitcher of the Year: Dan Holzman, RHP, Barnstable Post 206

 

Coach of the Year: Bob Hurley, Kingston Post 387

Executive of the Year: Sean Walsh, Barnstable Post 206

Umpire of the Year: Peter Marciano

 

Barnstable Post 206 (21-5-1), East Division Champions, Head Coach: Sean Walsh

All-District Team, 1st Team

Dan Holzman, RHP, UMass-Amherst ~ 2014 District 10 Pitcher of the Year

Conor Walsh, RHP, Clark University

Dan Walsh, 3B, UMass-Amherst

Drew Tardif, OF, Massachusetts Maritime Academy

Gary DiSarcina Jr., 2B, Barnstable High School

Cody Pasic, C, Barnstable High School

All-District Team, 2nd Team

Derek Estes, SS, Community College of Rhode Island

Eric Holzman, RHP/1B, Barnstable High School

Micah Gregory, OF, UMass-Dartmouth

TJ Wardwell, DH, Mt. Aloysius College

 

Brockton Post 35 (13-11), Head Coach: Jim Sweeney

All-District Team, 1st Team

Billy Francis, SS, Brockton High School

Aaron Williams, OF, Brockton High School

Patrick Healy, 3B, Brockton High School

All-District Team, 2nd Team

Brendan Bennett, C, Brockton High School

Patrick Burke, OF, Brockton High School

Luke Lewando, OF, Brockton High School

 

Duxbury Post 223 (9-12), Head Coach: Mike Cardelle

All-District Team, 1st Team

James Marcello, SS/RHP, Gettysburg College

Brian Zec, OF/RHP, Duxbury High School

Michael Cardelle, 1B/LHP, Roger Williams University

Jake Foote, RHP/2B, Duxbury High School

All-District Team, 2nd Team

Kevin O’Rourke, LHP/DH, Duxbury High School

Brendan Kates, C, Duxbury High School

Jackson Sinnott, OF, Duxbury High School

Colin McGillivray, OF/RHP, Duxbury High School

 

Hanover Post 149 (6-15), Head Coach: John Zuccaro

All-District Team, 1st Team

Brendan Connolly, OF, Boston College High School

All-District Team, 2nd Team

Casey Earl, C, Archbishop Williams

 

Hingham Post 120 (7-14), Head Coach Elliot Sherman:

All-District Team, 1st Team

David Hutchins, C, Husson University

Robert Lawton, OF, Braintree High School

All-District Team, 2nd Team

Peter Murphy, RHP, Hingham High School

Matt Gillis, 1B, Braintree High School

Brett Tivnan, OF, IMG Academy

Kyle Lussier, 2B, Hingham High School

 

Hawkeye Athletic Club (17-8), West Division Champions, Head Coach: Tim Graham

All-District Team, 1st Team

Cam Troup, RHP/SS, East Bridgewater High School

Mike Kelly, RHP, Franklin Pierce University

Cory Wasylow, OF, Bridgewater-Raynham High School

Ty Jenkins, OF/1B, East Bridgewater High School

Connor Gavin, RHP/OF, Southern New Hampshire University

Jacob Pierce, 2B/3B, East Bridgewater High School

All-District Team, 2nd Team

Jonathan Livolsi, 3B, Bridgewater –Raynham High School

Ryan Graham, RHP/3B, East Bridgewater High School

Paul Lafond, 1B/DH, Bridgewater-Raynham High School

 

Kingston Post 387 (22-5), Dist. 10 Champions, Head Coach: Bob Hurley (District 10 Coach of the Year)

All-District Team, 1st Team

Sam Ballerini, C, Tufts University ~ 2014 District 10 Most Valuable Player

Walker Smith, 3B, Brockton High School

Matt Cauchon, OF, Silver Lake Regional High School

Bradley Chandler, 2B, Silver Lake Regional High School

Josh O’Neill, SS, Silver Lake Regional High School

Sean Connor, RHP, Hull High School

All-District Team, 2nd Team

Adam Gay, OF/RHP, Silver Lake Regional High School

Devon King, OF, Thayer Academy

Tommy Contos, RHP, Carver High School

Will Gallagher, RHP, Silver Lake Regional High School

 

Marshfield Post 88 (11-12)

All-District Team, 1st Team

Nick DeGrenier, SS/RHP, Bridgton Academy

James Daley, OF, Merrimack University

Nick Pommella, C, UMass-Amherst

All-District Team, 2nd Team

Jacob Maher, 3B, Marshfield High School

Nick Fontana, OF, Marshfield High School

 

Middleboro Post 64 (9-13), Head Coach: Ron Holmgren

All-District Team, 1st Team

Zach Bernard, 1B, Apponequet High School

Corey Holmes, OF, Apponequet High School

Paul Sances, 2B, Middleboro High School

Tom Protentis, RHP/OF, Massasoit Community College

All-District Team, 2nd Team

Xavier Faria, RHP/OF, Apponequet High School

 

Orleans Post 308 (6-15), Head Coach: John Mattson

All-District Team, 1st Team

Sam Majewski, RHP, Nauset Regional High School

Mason Swift, C, Nauset Regional High School

Tyler Nickerson, OF, Monomoy High School

All-District Team, 2nd Team

Noah Grevelis, INF, Nauset Regional High School

Noah Johnson, RHP, Nauset Regional High School

Trevor Ridley, OF, Nauset Regional High School

 

Plymouth Post 40 (10-14), Head Coach: Walt Fust

All-District Team, 1st Team

Colin Nicklas, SS, Plymouth North High School

Mark Mineo, OF, Plymouth South High School

Kenny Drew, RHP, Plymouth North High School

All-District Team, 2nd Team

Tyler Morini, Utility, Plymouth South High School

Ted Savage, RHP, UMass-Dartmouth

 

Rockland Post 147 (9-13), Head Coach: Mike Garner

All-District Team, 1st Team

Bryan Dwyer, SS, Abington High School

Sean Roache, 2B, Southern New Hampshire University

Nate Littman, C, Fitchburg State

All-District Team, 2nd Team

Daniel Griffin, RHP, Archbishop Williams

Brian Fisher, RHP, Archbishop Williams

 

Sandwich Post 188 (16-6), Head Coach: KJ Kozens

All-District Team, 1st Team

Collin Russell, 3B, Eastern Connecticut State University

Nick Couhig, OF/RHP, Falmouth High School

John Stanton, OF, Southern New Hampshire University

Luke Chevalier, SS/RHP, Sturgis School

All-District Team, 2nd Team

Finn Swenson, C, Virginia Military Institute

Joe Oriola, INF/RHP, Pope John Paul II High School

 

Wareham Post 220 (17-9), Head Coach, Keith Delgado

All-District Team, 1st Team

Tyler Ferdinand, OF/RHP, Nichols College

William Knight, 1B/C, Tabor Academy

Luke Mattar, C, Old Rochester Regional High School

Ryan Plunkett, LHP/OF, Nichols College

Austin Salkind, INF, Old Rochester Regional High School

All-District Team, 2nd Team

Sam Bacchiocchi, RHP/OF, Tabor Academy

Teddy Costa, OF, Old Rochester Regional High School

Brett Labonte, OF, Wareham High School

Tim Reilly, RHP, Worcester State College

 

Whitman Post 22 (6-15), Head Coach: Todd DeCouto

All-District Team, 1st Team

Nick Villenueva, OF, Whitman-Hanson High School

Evan Derochea, C, Massasoit Community College

Joe Pretorius, RHP, Salem State

All-District Team, 2nd Team

Tim DeCouto, 2B, Whitman-Hanson High School

Nathan Perkins, SS, Whitman-Hanson High School